Afet Eğitim Parkı

Afet Eğitim Parkı

afet.kadikoy.bel.tr

2018 yılında faaliyete başlayan Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkının kurulma amacı; özellikle çocuklara doğal afetlerin oluşumlarını, afet esnasında yapılması gerekenleri ve afet sonrasında alınabilecek önlemleri çeşitli simülasyonların da yardımıyla yapılacak eğitim çalışmaları ile uygulamalı bir şekilde anlatabilmek, afetler sonrasında mevcut alanının bölgede yaşayan vatandaşların acil ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde toplanma alanı olarak kullanabilmesini sağlamaktadır.

Deprem simülatörü, 5-D sinema, interaktif portatif yangın simülasyonu bulunan park alanında çocuk odaklı eğitimlerin yanı sıra her yaş grubuna yönelik açık alan eğitim etkinlikleri ve atölye çalışmaları gerçekleştirilen Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkındaki eğitim modeli dört ana bölümden oluşmaktadır.


Deprem Deneyim Odası: Katılımcılara depremin nasıl oluştuğu, deprem sırası ve sonrasında neler yapılması gerektiği uygulamalı olarak anlatılmaktadır.


5 Boyutlu Sinema: 5 Boyutlu Sinemada oluşturulmuş senaryo ile deprem öncesi, deprem sırası ve sonrasında neler yapılması gerektiği ile ilgili eğitim verilmektedir.


İnteraktif Portatif Yangın Simülasyonu: Yangın Söndürme Simülasyonu ile katılımcılara yangın, yangın çeşitleri, yangına nasıl müdahale edilmesi gerektiği ve yangın söndürme ekipmanlarının kullanımı ile ilgili uygulamalı eğitim imkanı sağlanmaktadır.


Açık Alan Afet Bilinçlendirme Eğitim Etkinlikleri: Park içerisinde mevcut olan binalar dışında kalan yeşil alanlarda çeşitli eğitim etkinlikleri gerçekleştirilmektedir.

Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı’nda yetişkin gruplarına da afet eğitimleri verilmekte olup, ortak çalışma protokolleri yapılmış sivil toplum kuruluşları tarafından eğitim, etkinlik ve atölye çalışmaları da gerçekleştirilmiştir.

Haftanın altı günü hizmet veren Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkında 2021 yılında toplam 591 kişiye eğitim verilmiştir.

 

Kadıköy Belediyesi Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı
http://afet.kadikoy.bel.tr/
[email protected]
0216 464 89 41