Elektronik Atıklar

Elektronik Atıklar

Kadıköy Belediyesi Atık Elektrikli Elektronik Eşya Getirme Noktaları için TIKLAYINIZ

İlgili Yönetmelik: 22.05.2012 tarih ve 28300 sayılı Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği

ATIK ELEKTRİKLİ VE ELEKTRONİK EŞYALARIN (AEEE) YÖNETİMİ

Kadıköy Belediyesi tarafından 01.06.2008 tarihinde, “Avrupa Birliği Şehir ve Belediyeler Hibe Programı” kapsamında İsveç-Torsby Belediyesi ortaklığıyla “Elektrikli Elektronik Atıkların Kontrolü Yönetimi Projesi” başlatılmıştır. Proje kapsamında, atık toplama aracı alınarak, toplama ve ayrıştırma istasyonu kurulmuştur. Proje kapsamında toplanan bilgisayar ve ekipmanları yeniden kullanılabilir hale getirilerek, Anadolu’da ihtiyacı olan okullara gönderilmiştir.

2012 yılında, Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü (AEEE) Yönetmeliği yürürlüğe girmiş ve yapılan çalışmalar yasal sorumluluklar haline gelmiştir. Bu doğrultuda, ilk kez bir yerel yönetim olarak AEEE Getirme Merkezini kuran Belediyemiz, Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Yönetimi kapsamında İlçemiz cadde, sokaklarında bulunan 6 adet AEEE kumbarası, Mobil Atık Getirme Merkezi, 23 adet 2. Sınıf Atık Getirme Merkezi, 1 adet 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi ve İlçe sakinlerimizin adreslerinden alınan atıklarla 2022 yılında 18 Ton elektronik atık toplanarak, ekonomiye geri kazandırmıştır.

AEEE toplama sisteminin kurulması ile birlikte, okullarda, hanelerde bilgilendirme çalışmaları düzenlenmeye başlanarak; kamuoyunun bu konuda bilincinin arttırılması yönünde yarışmalar ve kampanyalar düzenlenmiştir. İlçemizde aylık ortalama 1,5 ton atık elektrikli elektronik eşya toplanarak, ekonomiye geri kazandırılmaktadır.