BAK Kadıköy

BAK Kadıköy

afet.kadikoy.bel.tr

Kadıköy Belediyesi olarak 2000 yılında başlattığımız Afet Yönetim Projesi ve 2005 yılında kurulan Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı İstanbul’u bekleyen deprem tehlikesini de önceleyerek afetler ile mücadelede yürüttüğü çalışmalarda risk yönetimini esas almıştır. Bu sebeple sürekli uluslararası gelişmeleri takip edip yeni projeler geliştirmektedir.


Temel İlkyardım Eğitimi

Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı üyeleri olası bir afet ve acil duruma hazır olmak amacı ile arama kurtarma personeline Temel İlkyardım Eğitimi aldırmaktadır. Ekibe yeni katılan veya ilk yardım sertifikası olmayan toplam 16 personele 2021 yılı Mayıs ve Ekim aylarında “Temel İlkyardım Sertifikası” aldırılmıştır.

“Temel İlkyardım Sertifikası” olan kişiler için Sağlık Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirilen “Otomatik Defibrilatör Kullanımı“ için de 32 ekip üyesi toplam 2 saatlik eğitime katılmıştır. Eğitim sonunda Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen uygulama sınavlara giren ekip üyelerinin tamamı başarılı olmuştur.

 


Temel Ağır Arama Kurtarma Eğitimi

“Temel Ağır Arama Kurtarma Eğitimi” İstanbul Valiliği, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından İstanbul’daki ilçe belediyeleri bünyesinde kurulan arama ve kurtarma takımlarının personellerine zorunlu hale getirilmiştir.

1.Seviye Temel Ağır Arama Kurtarma Eğitimini 2019 yılında, 2.Seviye Temel Ağır Arama Kurtarma Eğitimini 2020 yılında alan ekibimiz, 3.Seviye Temel Ağır Arama Kurtarma Eğitimini ise yine İstanbul İl Afet Acil Durum Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü’nün Yeşilköy’de bulunan eğitim biriminde 8-12 Şubat 2021 tarihleri  arasında tamamlamıştır.

5 gün devam eden söz konusu eğitime Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı ekip üyelerinden 22 kişi katılmıştır. 

 


Afet Toplanma Alanı Yönlendirme Tabelaları

Bölgemizde meydana gelecek bir afet ve acil durumda Kadıköy İlçesindeki 21 mahallede 154 adet toplanma alanına vatandaşların yönlendirilmesi amacı ile hazırlanan “Bina Toplanma Alanı Yönlendirme Tabelaları”, ilçemizde bulunan 18.200 binaya Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı ve Çevre Yönetimi ve İklim Değişikliği Müdürlüğü personelleriyle birlikte montajı tamamlanmıştır.

 


Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı Akretitasyonu

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında İç İşleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Başkanlığı tarafından 29 Temmuz 2020 tarihinde “Afetlere İlişkin Akreditasyon Standartları Yönetmeliği” hazırlanmıştır. Bu yönetmelik kapsamında Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı “Akreditasyon Başvurusu” için eğitim ve yapılanma çalışmalarına başlamıştır.

Bu kapsamda, İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden eğitimlerini tamamlayan Kadıköy Belediyesi Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Takımı BAK-Kadıköy akreditasyon sürecini başlatmak için 26 Kasım 2021 tarihinde evraklarını tamamlayıp, AFAD’a teslim etmiştir.


OPERASYONLAR

Yangın Operasyonları

Akdeniz Bölgesi çıkan orman yangınlarına müdahale için Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı Bak-Kadıköy 19 personel ve 3 araç ile Manavgat, Köyceğiz ve Marmaris bölgesinde 10 gün süreyle yardım dağıtmak ve orman yangınlarına müdahale görevlerinde bulunmuştur.

 

Sel Operasyonları

Kastamonu ilinde 11 Ağustos 2021 tarihinde meydana gelen sel felaketinde İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün talebi Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı Bak-Kadıköy 10 kişilik bir ekip ile 7 gün görev yapmıştır.