Tek Kullanımlık Plastiklerin Azaltılması

21-29 Kasım Avrupa Atık Azaltım Haftası kapsamında tek kullanımlık kahve bardaklarının kullanımlarını azaltmak, “Görünmez Atık” temasına vurgu yapmak ve yerel kahve dükkânlarını desteklemek amacıyla Rasimpaşa Mahallesi, Karakolhane Caddesinde “Az Atık Çok Kahve” Kampanyası başlatılmıştır.

Saha ekipleri tarafından alanda yapılan anket ve bilgilendirme çalışmaları sonrasında kampanyaya katılım sağlayan kafeler, kendi termosu ile kahve alan müşterilerine %20 indirim uygulayarak projeye destek vermiştir.

Sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen “Az Atık Çok Kahve” paylaşımları ile kampanyaya destek veren Kadıköylülere 100 adet termos dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, kampanyaya katılım sağlayan 22 kafenin toplam 65 kg çay ve kahve atıkları saha ekiplerimiz tarafından toplanarak, Ekolojik Yaşam Merkezimizde bulunan Kompost Noktasına getirilmiş ve komposta dönüştürülmüştür.

“Az Atık Çok Kahve” Kampanyası; tek kullanımlık kahve bardaklarının kullanımlarını azaltmak, “Görünmez Atık” temasına vurgu yapmak ve yerel kahve dükkânlarını desteklemek amacıyla Rasimpaşa Mahallesi, Karakolhane Caddesi'nde 2021 yılında da devam etmiştir. Kampanya kapsamında aylık 3.000 adet geri dönüştürülemeyen tek kullanımlık bardakların çöpe atılması önlenmiştir. 2021 yılı sonuna kadar 4.615 kg çay ve kahve atıkları saha ekiplerimiz tarafından toplanarak, Ekolojik Yaşam Merkezimizde bulunan Kompost Noktasına getirilmiş ve 1.800 kg komposta dönüştürülmüştür.