Atık Pil ve Akümülatörler

Atık Pil ve Akümülatörler

İlgili Yönetmelik: 31.08.2004 tarih ve 25569 sayılı Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği

İlçemizdeki atık pil toplama ünitelerinde biriktirilen kullanım ömrünü tamamlamış atık piller Yönetmelik kapsamında Taşınabilir Pil Üreticileri Derneği (TAP) tarafından türlerine göre (şarjlı/şarjsız) ayrıştırılmaktadır.

2018 yılında İlçemizde Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından, 170 noktada atık pil toplama kutusu (direk tipi) ile toplama yapılmıştır. Ayrıca İlçemizdeki okullar, işyerleri ve binalarda toplam 1050 adet atık pil kutusu ile toplama yapılmaya devam edilmektedir. 2018 yılında, 191 adet atık pil kutusu/bidonu dağıtılmıştır.

2018 yılında, Atık Koordinasyon Merkezi’mize atık piller ile ilgili 232 talep ve bildirim gelmiş olup 3.687 kg atık pil toplanmıştır. Ayrıca, atık pil toplama bilinici oluşturmaya yönelik eğitim çalışmaları Müdürlüğümüz tarafından yürütülmektedir. 

 

KADIKÖY ATIK PİL TOPLAMA KUTULARININ BÖLGELERE GÖRE DAĞILIMINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

OKULLAR ARASI ÖDÜLLÜ ATIK PİL TOPLAMA YARIŞMASI

Taşınabilir Pil Üreticileri Derneği tarafından her yıl düzenlenen Ödüllü Atık Pil Toplama Kampanyası 2017 – 2018 öğretim yılında 01 Ekim – 30 Nisan tarihleri arasında gerçekleşmiştir. İlçemizeden 8 okulun katılım sağladığı yarışma sonunda toplam 472 kg. atık pil toplamıştır. 251 kg. atık pil toplayan Cemal Diker İlkokulu'na 1 adet tablet ödül olarak verilmiştir.

2018-2019 eğitim-öğretim yılında da devam edecek olan "Okullar arası Ödüllü Atık Pil Toplama Yarışması" 01 Ekim 2018 tarihinde başlamış olup, 30 Nisan 2019 tarihinde son bulacaktır. Yarışma sonunda en çok Atık pil toplayan okula ödül verilecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TAP OKUL EĞİTİMLERİ

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) tarafından ilçemizdeki 5 okulda gerçekleşen “Atık Pillerin Toplanması ve Bertarafı “başlıklı eğitimle; atık pilleri düzenli şekilde toplayarak çevreye zarar vermeyecek şekilde bertaraf etmek, çevre bilincini aşılamak böylelikle ilerleyen yıllarda daha temiz ve yaşanılabilir bir çevreye kavuşmak hedeflenmektedir. Eğitim içeriğinde pil nedir, nerelerde kullanılır, çeşitleri, ,zararları hakkında bilgi verilerek nasıl toplanması gerektiği bertarafı anlatılmaktadır. Melahat Akkutlu, Çiftehavuzlar, Faik Reşit Unat, Kazım Karabekir ve Bostancı Atatürk Ortaokullarında Mart ayında verilen eğitimlere 610 öğrenci ve 174 öğretmen katılım sağlamıştır.

 

 

 

 

 

 

 

ANAOKULLARINDA ATIK PİL TAPİ-TOPİ KUKLA GÖSTERİSİ

Atık pillerin bertarafı konusunda çevre bilinci oluşturmak üzere, Karma Drama Tiyatro ekibi tarafından 4- 6 yaş grubu çocuklar için sahnelenen TAPİ ve TOPİ isimli müzikli kukla tiyatrosunda; iki adet pilin öyküsü işlenirken çocuklara eğlenceli bir şekilde piller nedir, nasıl toplanmaları gerektiği, geri dönüşümü ve çevre konularında bilgi verilmektedir.

Caddebostan Kültür Merkezinde 2-3 Nisan tarihlerinde Taşınabilir Pil Üreticileri Derneği tarafından gerçekleştirilen kukla gösterisini 14 okuldan 470 öğrenci ve 64 öğretmen olmak üzere toplam 534 kişi izlemiştir. Eğitim sonrası öğrenciler için katılımcı okullara eğitim setleri gönderilmiştir.