BAK Kadıköy

BAK Kadıköy

Kadıköy Belediyesi olarak 2000 yılında başlattığımız Afet Yönetim Projesi ve 2005 yılında kurulan Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı İstanbul’u bekleyen deprem tehlikesini de önceleyerek afetler ile mücadelede yürüttüğü çalışmalarda risk yönetimini esas almıştır. Bu sebeple sürekli uluslararası gelişmeleri takip edip yeni projeler geliştirmektedir.


Temel İlkyardım Eğitimi

Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı üyeleri 2011 yılında Sağlık Bakanlığından Onaylı “Temel İlkyardım Eğitimi” gerçekleştirilmiş olup, eğitim sonunda sınava giren ekip üyeleri yine Sağlık Bakanlığı onaylı “İlkyardımcı Sertifikası” almaya hak kazanmışlardır.

Sağlık Bakanlığı “İlkyardım Yönetmeliği”ne göre ilkyardım sertifikaları 3 yıl geçerli olup, üç yılın sonunda güncelleme eğitimi ile sertifikaların geçerlilik süreleri 3 yıl daha uzatılmaktadır.

2019 yılı içerisinde gerçekleştirilen “Temel İlkyardım Eğitimi”ne Kentsel Arama Kurtarma Takımı üyesi 16 kişi, de   “Temel İlkyardım Güncelleme Eğitimi”ne ise 12 kişi katılım sağlamıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Temel Ağır Arama Kurtarma Eğitimi

İstanbul Valiliği, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından İstanbul’daki ilçe belediyeleri bünyesinde kurulan arama ve kurtarma takımlarının personellerine yönelik olarak “Temel Ağır Arama Kurtarma Eğitimi” gerçekleştirilmektedir.

İstanbul İl Afet Acil Durum Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü’nün Yeşilköy’de bulunan eğitim biriminde 18-22 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen 5 günlük eğitime Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı ekip üyelerinden 28 kişi katılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 


Tahliye Tatbikatı

Kadıköy Belediye Başkanlığı Merkez Bina “Yangın Önleme ve Söndürme İç Düzenlemesi” kapsamında düzenlenen tahliye tatbikatı tüm personel ve vatandaşların katılımı ile 17 Aralık 2019 tarihinde Bak-Kadıköy üyelerinin kontrol ve koordinasyonunda gerçekleştirilmiştir.


Eğitim Kampları ve Trekkingler

Takım ruhu oluşturmak, gece ve gündüz doğada kayıp araması ve takımdaşlık çalışmalarının gerçekleştirilmesi, GPS kullanımı ve harita okumaya yönelik 20-21-22 Eylül 2019 tarihlerinde Kocaeli ili sınırlarında bulunan Erciova Yaylasında 22 üyenin katıldığı eğitim kampı düzenlenmiştir.

Gençlik ve Spor Müdürlüğü organizasyonunda Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı üyeleri tarafından 12 km Bursa, İznik, Yenisölöz, 14 km Kocaeli, Kuzu Yayla, Kartepe, 13 km Büyükada rotalarında 100 kişinin katıldığı trekking etkinliği gerçekleştirilmiştir.